MENU

After School Clubs

Sign up dates for clubs and sports will be announced during morning and afternoon announcements.   To participate in any sport, students must have a current physical on file with the nurse. Please click on" Athletics" under "Quick Links" on our web page for dates physicals are due.  Physicals can be downloaded by clicking here.


Clubs/ Intramural Sports                                  Advisors/Coaches

Art Club                                                                             Mrs. Floyd
Baking Club                                                                   Mrs. Forsythe
Band & Jazz                                                                   Mr.  Rafter
Battle of the Books Club - 6th Grade               Mrs. Wolf
Battle of the Books Club - 7th, 8th Grade   Mrs. Martin
Chess Brain Teasers & More Mr. Casne
Choir                                                                                   Mrs. Gupta     
Drama                                                                               Mrs. Drachowski
Computer Club                                                           Mr. Mars
Culture Club                                                                   Mrs. Stipa
Grizzly Gazette (School Newspaper)             Mrs. Barbosa, Mrs. Wolf
Intramural Cross Country Club                         Mrs. McCormick
Intramural Dodge Ball Club                             Mr. Wolf, Mr. Harding
Intramural Spring Soccer Club                             Mrs. Groark
Intramural Tennis                                                         Mrs. Wolf
Intramural Track Club                                             Ms. McGonigle
Jazz Band                                                                         Mr. Rafter
Northstar                                                                          Mrs. Stipa
Peer Leaders                                                                  Mrs. Dubuque
Robotics & Engineering Club Mr. Kennedy, Mrs. Biehn
Rocket Club Mrs. Frisella
Science Fair                                                                     Mr. Kennedy, Mrs. Stipa
Spirit Squad Mrs. Davenport, Mrs. Martin
Stage Crew                                                                      Mrs. Woyshner
Student Council                                                           Ms. Mann, Mr. Wolf
SWAG                                                                                 Mr. DeNick, Ms. Hood, Mrs. Serfes
 Wood Shop Club                                                          Mr. Dybalski
Yearbook                                                                       Ms. Csapo, Ms. McGonigle 
Yoga                                                                                     Mrs. Gupta

**Indicates all games played at DMS - late bus available for all bus students.

Interscholastic Teams Coaches

Cheerleading                                                                 Ms. Fiorini
Field Hockey                                                                 Ms. McGonigle,  Mrs. Barbosa
Basketball (Boys)                                                         Mr. Dybalski, Mr.  Mars
Basketball (Girls)                                                         Mrs. Wolf, Ms. Mann
Wrestling                                                                         Mr. Skvir
Baseball                                                                           Mr. Harding, Mr. Dybabski
Softball                                                                             Mr. Casne,  Mr. Mars
Lacrosse                                                                           Mrs. Barbosa, Mrs. Groark

Class Advisor                                                
8th grade - Mr. O'Leary

Team Leaders Subject Area Leaders
6A - Mr.  Cameron Math   Mrs. Biehn
6B - Mrs. Wolf Science   Mr. Cameron
7A - Mrs. Davenport Social Studies Ms. Mann
7B - Ms. Fiorini Language Arts Ms. Fiorini
8A - Mr. Skvir
8B - Mr. Frisella